مقالات

هرآنچه باید در مورد آلاچیق چوب پلاست بدانید

آلاچیق

آلاچیق چیست؟

در زمان های گذشته، خصوصا در خانه باغ های لوکس آن دوران، انواع آلاچیق ها از جمله آلاچیق چوب پلاست، یکی از بخش های جدایی ناپذیر معماری آن سازه ها بود.

رفته رفته با گذشت زمان، آلاچیق ها محبوبیتشان بیشتر شده است، به نحوی که هر فردی ساخت آن را به عنوان یکی از اولویت های منزل خود در نظر می گیرد.

جدا از نوع آلاچیق و نوع موادی که در ساخت آن به کار رفته، آلاچیق ها عموما فضایی نیمه باز همراه با سقفی بسته هستند که ستون های جانبی فضای داخلی آن را احاطه کرده است.

واژه ی آلاچیق، از لحاظ لغوی به معنای کلاه فرنگی یا تارم است که کلمه ای ترکمن است. البته آلاچیق را با نام های دیگری نیز مانند کپر، سایبان یا کومه نیز می شناسند.

کاربرد آلاچیق ها

تصور کنید در یک شب زمستانی سرد و برفی با دو فنجان چای داغ، زیر سایبان آلاچیق چوب پلاست حیاط از شریک زندگیتان پذیرایی کنید.

یا در شب های گرم تابستان، بساط شام را در حیاط و زیر آلاچیق به پا کنید. حتی می توانید در دورهمی های خانوادگی و مهمانی ها نیز دسر را زیر آلاچیق سرو کنید.

اگر آپارتمان نشین هستید و حیاط ندارید، می توانید آن را در پشت بام آپارتمان نصب و اجرا کنید. اگر صاحب رستوران یا کافی شاپ هستید، ایده ی اجرای آلاچیق در فضای باز رو به روی فضای رستوران یا کافی شاپ ایده ای جالب برای جذب مشتری خواهد بود.

انواع آلاچیق ها

انواع آلاچیق ها را براساس چگونگی نصب آن ها، متریال به کار رفته در ساخت آن، اندازه و نوع گیاهی که برای تزیین آن به کار می برند، می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

انواع آلاچیق چوب پلاست از لحاظ نصب

این نوع آلاچیق ها به دو دسته ی ساده و پیچیده تقسیم می شوند. نوع ساده از پیش ساخته شده اند و به راحتی نصب می شوند. اما نوع پیچیده بایستی توسط تیم های متخصص در محل نصب و راه اندازی شوند.

انواع آلاچیق از نظر متریال به کار رفته

  • آلاچیق فلزی
  • آلاچیق چوبی
  • آلاچیق چوب پلاست
  • آلاچیق شیشه ای
  • آلاچیق پارچه ای
  • آلاچیق ترکیبی
  • آلاچیق آجری
  • آلاچیق مدرن
  • آلاچیق
  • UPVC

آلاچیق وود پلاست

انواع آلاچیق از نظر اندازه

ابعاد و اندازه ی آلاچیق کاملا سلیقه ای بوده و متناسب با میزان فضای در دسترس و کاربرد آن متغیر خواهد بود.

انواع آلاچیق از نظر گیاهان به کار رفته

معمولا به منظور ایجاد فضایی پر نشاط و جذاب، از گیاهان مختلف نظیر درخت انگور یا یاس برای بخش ستون ها و حتی سقف آلاچیق استفاده می کنند.

نکته ای که بایستی به آن توجه کنید، نوع گیاهی است که برای تزیین آلاچیق انتخاب می کنید. این گیاه بایستی متناسب با شرایط آب و هوایی که در آن جا حاکم است، انتخاب شود.

معرفی آلاچیق چوب پلاست

در این مقاله قصد داریم از میان انواع آلاچیق هایی که ذکر کردیم، نوع آلاچیق چوب پلاست را به شما معرفی کنیم. منظور از چوب پلاست، متریالی نوین است که از آن برای ساخت آلاچیق بهره می برند.

خوب است بدانید که از چوب پلاست، علاوه بر ساخت آلاچیق، به منظور دیوارپوش نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، هتل ها و رستوران ها نیز بهره می برند. البته این تنها گوشه ای از کاربردهای چوب پلاست است.

از میان انواع آلاچیق هایی که ذکرکردیم، آلاچیق چوب پلاست یکی از بهترین آن هاست. چرا که چوب پلاست در برابر سرما و گرما استحکام بالایی داشته و عایق خوبی برای صوت نیز هست.

آلاچیق چوب پلاست مقاومت بالایی در برابر نفوذ مایعات مختلف داشته و از نفوذ انواع اسیدها نیز جلوگیری می کند. همچنین این نوع آلاچیق آنتی باکتریال خوبی محسوب می شود. به عبارتی در برابر نفوذ انواع باکتری ها مقاوم است.

متریال آلاچیق چوب پلاست در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم بوده و به عبارتی با تغییر شرایط جوی، شکل و ظاهر آن تغییر نمی کند. موضوعی که برای ساخت آلاچیق بایستی به آن توجه کنید، مسئله ی آتش گرفتن و حریق آن است.

چنان چه شما برای ساخت آلاچیق از چوب پلاست استفاده کنید، از این نظر باید خیالتان راحت باشد. چرا که آلاچیق چوب پلاست ضد حریق بوده و آتش نمی گیرد.

اگر به هر دلیلی آلاچیق چوب پلاستی که ساخته اید، آلوده و کثیف شد، می توانید با استفاده از هر نوع ماده شوینده ای که می خواهید آن را شستشو دهید.

این مدل آلاچیق از نفوذ هر نوع موجودات موذی مانند موش و موریانه جلوگیری به عمل می آورد. اگر انتخاب نهایی شما آلاچیق چوب پلاست است، در خصوص استحکام و مقاومت آن خیالتان راحت باشد، چرا که در برابر ترک خوردگی، ضربه و سایش مقاومت و استحکام بالایی دارد.

آلاچیق چوب پلاست

مزایای آلاچیق چوب پلاست

نکته ی مهمی که باید بدانید این است که آلاچیق چوب پلاست شباهت بسیاری به آلاچیقی دارد که از چوب طبیعی ساخته شده است. این موضوع باعث می شود که چوب پلاست، دوست دار محیط زیست باشد. هم از نظر این که برای ساخت آن نیازی به قطع درختان نیست، هم از این نظر که قابل بازیافت هستند.

همچنین این آلاچیق در برابر قارچ زدگی مقاوم بوده و مانند چوب طبیعی پوسیده نمی شود. از طرفی این آلاچیق به دلیل چگالی بالا و فشردگی زیادی که دارد، در برابر آب نفوذناپذیر است. به نحوی که حداقل یک درصد یا نهایتا دو درصد آب در آن نفوذ می کند.

متریال آلاچیق چوب پلاست

برای ساخت آلاچیق چوب پلاست، ابتدا بایستی متریال آن که از چوب پلاست است، ساخته شود. چوب پلاست را به دو روش زیر تولید می کنند:

روش اول اکستروژن

بخش عمده ای از چوب پلاست به کمک روش اکستروژن تولید می شود. به این صورت که حرارت کامپاندهای چوب پلاست، به کمک اکسترودر تامین می شود و از این طریق به خمیر تبدیل می شود.

سپس خمیر ایجاد شده به وسیله ی فشار مناسب، از قالب های مخصوص عبور کرده و به شکل قالبی که برای آن در نظر گرفته اند در می آید. چوب پلاست ها را به کمک دو فرآیند اکستروژن بیرون رانی و اکسترودرها یا بیرون آورها به حالت تک پیچ یا دو پیچ تولید می کنند.

روش دوم قالب گیری تزریقی

روش دیگری که برای ساخت چوب پلاست یا چوب پلاستیک به کار می گیرند، روش قالب گیری تزریقی است. در این روش کامپاندهایی که به خمیر تبدیل شده اند، به درون قالب های سرد تزریق می شوند. سپس فشار لازم را به این ناحیه وارد می کنند تا پروسه سرد شدن آن، کامل شود.

طی این عملیات، چنانچه برهم کنش میان مواد گرمانرم و چوب مناسب و به موقع باشد، عمده خواص فیزیکی و مکانیکی چوب پلاست به درستی حفظ خواهد شد.

بنابراین بسیار مهم است که از هر روشی برای بهبود این بر هم کنش بهره بگیرند. یکی از این روش ها استفاده از کوپلینگ به عنوان یک افزودنی مناسب است.

شاید برایتان سوال باشد که این مواد افزودنی به چه کار می آیند؟ باید بدانید که این مواد افزودنی باعث ایجاد سازگاری میان چوب هیدروفیلیک و پلاستیک هیدروفوبیک می شوند.

چوب هیدروفیلیک رطوبت را به آسانی جذب می کند و از این رو به پلاستیک هیدروفوبیک کمک می کند که آب به سمت آن نرفته و در نتیجه کامپوزیت تک فاز با شکل و اندازه ای بهتر و مناسب تر از چوب جامد تشکیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =