مقالات

آیا چوب پلاست هم مانند چوب طبیعی ترک می خورد؟

دوام چوب پلاست

چرا چوب پلاست؟

این روزها طرفداران محیط زیست، تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا از هر گونه فعالیتی که از قطع درختان جلوگیری به عمل آورد، حمایت کنند.

اگر شما نیز از طرفداران محیط زیست هستید و از زیبایی چوب طبیعی در دکوراسیون منزل نیز استقبال می کنید، به شما استفاده از چوب پلاست را پیشنهاد می دهیم.

در فرآیند تولید چوب پلاست یا چوب پلاستیک، از مواد دور ریز چوبی نظیر فیبر چوب، خاک اره و پسماندهای کشاورزی استفاده می کنند.

در بخش پلاستیک نیز از پسماندهای پلاستیکی، پلی پروپینیل ها و پلی اتیلن ها بهره می برند. کلیه مواد ذکر شده با یکدیگر ترکیب می شوند و ماده ای خمیر مانند به نام کامپوزیت را به وجود می آورند. کامپوزیت چوب پلاست در قالب های مخصوص تزریق می شود و در نهایت شکل های متفاوتی از چوب پلاست را به وجود می آورد.

دلیل ترک خوردن چوب چیست؟

اجازه دهید پیش از بررسی آسیب پذیری چوب پلاست در برابر ترک خوردگی، دلایل ترک خوردن چوب را مرور کنیم. سپس بررسی کنیم که آیا ترکیب دورریزهای چوب با مواد قابل بازیافت پلاستیکی که چوب پلاست را به وجود می آورند، در مقابل ترک خوردگی آسیب پذیر هستند؟

باید بدانید که چوب به دلیل ایجاد فاصله میان بافت و الیافش ترک می خورد. از عواملی که باعث ایجاد این فاصله می شوند می توان به شوکه شدن چوب هنگام رشد اشاره کرد. در واقع بخشی از ترک خوردگی های چوب در زمانی اتفاق افتاده که درخت در حال رشد بوده است.

همچنین برخی از باکتری ها و جانوران ریز هم وجود دارند که به چوب نفوذ می کنند و باعث ایجاد ترک و شکاف در چوب می شوند. به علاوه زمانی که چوب را فرآوری می کنند و به کمک ماشین آلات مخصوص آن را به کارخانه منتقل می کنند، این چوب ها تحت فشار قرار می گیرند و این فشار باعث ایجاد ترک بر سطح آن ها می شود.

آیا چوب پلاست ترک می خورد؟

هنگام تولید چوب پلاست، علاوه بر مواد چوبی و پلاستیکی دورریز، از مواد افزودنی دیگری نیز استفاده می کنند. در نهایت آن چه که تشکیل می شود، یعنی پروفیل های چوب پلاست در برابر نفود رطوبت و آب مقاوم هستند.

همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم، یکی از دلایل ایجاد ترک در چوب، نفود باکتری ها و جانوران ریز است. چوب پلاست ها آنتی باکتریال هستند و در نتیجه در برابر نفوذ هر نوع باکتری و میکروبی مقاوم اند.

علاوه بر آن، این محصول در برابر نفود هر نوع چربی و آلودگی مشابه نیز جلوگیری به عمل می آورد. به عبارتی چوب پلاست ها در برابر هر نوع عوامل بیرونی، مقاوم هستند.

هنگام استفاده از این محصول در شرایط جوی و آب و هوایی متفاوت، شاهد هیچ نوع انقباض و انبساطی در سطح آن نخواهید شد. اگرچه این ویژگی چوب پلاست به رعایت نکات لازم هنگام نصب آن وابسته است.

در واقع پیش از نصب چوب پلاست، به مدت زمان چهل و هشت ساعت بایستی آن را در فضای آزاد و در شرایط جوی محیطی که قرار است نصب شود، قرار دهید. این کار باعث می شود تا محصول با شرایط جوی حاکم وفق پیدا کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت نصب در دوام چوب پلاست را مطالعه فرمایید

چنانچه مواردی که ذکر کردیم هنگام نصب محصول رعایت شود، این محصول در برابر گرم و سرد شدن هوا هیچ تغییری نمی کند. به علاوه استحکام این محصول بسیار بالا بوده و با وجود سبک بودن، در مقابل هر گونه آسیب و ضربه ای محکم و مقاوم است.

خوب است بدانید که چوب پلاست ضد حریق بوده و در مقابل اتصالی کردن سیم های برق نیز مقاوم است. طبق مواردی که ذکر کردیم، می توان به این نتیجه رسید که چوب پلاست ترک نمی خورند و از این بابت نیازی به نگرانی نیست.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت نیازمندی های نگهداری از چوب پلاست و چوب طبیعی را مطالعه فرمایید

اما هر محصولی در کنار تمام ویژگی هایی که دارد، دارای عمر مفیدی است که این محصول نیز از این قاعده مستثنی نیست. عمر مفید چوب پلاست، سی سال است و در این مدت نیازی به هیچ نوع نگرانی در زمینه ضربه خوردن، کاهش مقاومت، آسیب دیدگی و تغییر شکل آن نیست.

جالب است بدانید که در صورت ایجاد آلودگی بر سطح چوب پلاست ها، می توانید آن ها را با هر نوع ماده ی شوینده ای که در بازار یافت می شود، شستشو دهید و تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دوازده =