مقالات

ضریب سختی عملیات اجرا بین کاربردهای متفاوت چوب پلاست

ضریب سختی چوب پلاست

معرفی چوب پلاست

چوب پلاست که با نام چوب پلاستیک نیز شناخته می شود، از ترکیب مواد چوبی و پلاستیکی ساخته می شود. مواد چوبی که برای ساخت پروفیل چوب پلاست به کار برده می شوند، می توانند مواد اولیه ای نظیر کاه، الیاف تفاله، بامبو و یا پوسته بادام زمینی باشند. مواد پلاستیکی به کار رفته هم می توانند پلی پروپیلن، پلی اتیلن و یا پی وی سی باشند.

مواد ذکر شده با یکدیگر ترکیب می شوند و به صورت خمیر قوام یافته ای در می آیند که به آن ها کامپوزیت می گویند. سپس کامپوزیت حاصل، درون قالب های مخصوص و متنوعی تزریق می شود و چوب پلاستیک را می سازد.

همانطور که متوجه شدید، چوب پلاستیک از موادی ساخته می شود که حاصل دورریزهای صنایع چوب بوده و از این نظر که تولید آن از قطع بی رویه ی درختان جلوگیری می کند، حائز اهمیت است.

از چوب پلاست یا چوب پلاستیک برای ساخت و اجرای دیوارپوش، نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، ساخت آلاچیق، نرده، سقف کاذب و غیره بهره می برند.

منظور از ضریب سختی چیست؟

اجازه دهید پیش از معرفی ضریب سختی، معنا و مفهوم سختی را برای شما بازگو کنیم. سختی یا صلبیت که با نام های صلابت یا سفتی نیز شناخته می شود، در واقع به اندازه ی مقاومت یک شیء در مقابل تغییر شکل گویند.

به عبارت دیگر زمانی که نیرویی اعم از نیروی کششی، برشی، خمشی، فشاری و یا پیچشی به چوب پلاست وارد شود، میزان مقاومت آن را در برابر تغییر شکل می سنجند و سپس این میزان مقاومت را در قالب ضریب سختی بیان می کنند.

بدیهی است که هر اندازه سختی یا مقاومت یک جسم از جمله چوب پلاست در برابر تغییر شکل بیش تر باشد، ضریب سختی نیز بیش تر خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم مقاله مقاومت پروفیل چوب پلاست در مکان های پررفت و آمد را مطالعه فرمایید

ضریب سختی کاربردهای متفاوت چوب پلاست

کفپوش و نماپوش

باید بدانید که چوب پلاست با توجه به کاربردهایی که دارد، دارای ضریب سختی متفاوتی بوده و برای آن مقدار نیرویی که می تواند تحمل کند را مشخص می کنند.

این درست مانند زمانی است که شما و همراهانتان قصد ورود به آسانسور یک مجتمع یا یک هتل را دارید. اولین موردی که پیش از ورود به آسانسور به آن توجه خواهید کرد، ظرفیت آسانسور خواهد بود.

بنابراین مطابق با ظرفیت آن، شما و همراهانتان طی دو یا سه مرحله، به منظور رفتن به طبقه مورد نظر، وارد آسانسور خواهید شد.

این یک مثال ساده برای فهم میزان مقاومت مواد و ابزارآلات بود. با همین مثال شما بایستی متوجه شوید که اگر چه ابزار و وسایل از جمله چوب پلاست مقاومت بالایی دارند، اما هر کدام از این محصولات میزان ظرفیت خاصی از نیرو را می توانند تحمل کنند. بنابراین برای افزایش عمر استفاده از هر محصولی، بایستی این ظرفیت را شناخت و متناسب با آن از محصول استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت شاسی کشی آلومینیومی و آهنی در نصب چوب پلاست را مطالعه فرمایید

میزان مقاومت این محصول در هر یک از کاربردها

یکی از کاربردهای تخته چوب پلاست، استفاده از آن به عنوان نماپوش یا کفپوش است. این تخته چوب ها در فرم های متنوعی تولید می شوند. به نحوی که دارای برش های مماسی یا شعاعی هستند و این امر موجب شده تا مقاومت آن ها متفاوت باشد.

بنابراین هنگام خرید بایستی به این موضوع یعنی تفاوت در میزان مقاومتی که دارند، توجه کنید. خوب است بدانید که نحوه ی اجرای این محصولات بدون توجه به میزان مقاومت آن ها برای کفپوش و نماپوش یکسان است. به طور متوسط مقاومت تخته های چوب پلاست برای اجرای کفپوش، تحمل وزنی در حدود 400 الی 500 کیلوگرم است.

باید بدانید که چوب پلاستی که به عنوان نماپوش استفاده می شود، به مقاومتی در حد مقاومت پروفیل کفپوش نیازی ندارد. بنابراین برای اجرای آن، از پروفیل های سبک تر و با مقاومت کم تر نسبت به پروفیل های کفپوش استفاده می کنند.

نکته ای که بایستی هنگام اجرای نماپوش به آن توجه شود، انجام زیرسازی بر سطوح ناهموار از قبیل کاشی، سنگ و یا دیوارهای سیمانی است. این موضوع باعث عملکرد بهتر و در نتیجه افزایش مقاومت نماپوش خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربردهای استفاده تونالیته های رنگی متفاوت از چوب پلاست را مطالعه فرمایید

چنانچه پیش از نصب پروفیل ها به برخی نکات مهم توجه کنید، مقاومت پروفیل ها بیش تر می شود. برای مثال حداقل دو روز پیش از نصب، پروفیل ها را بدون هیچ گونه پوششی در هوای آزاد محل نصب قرار دهید تا با شرایط جوی محیط همخوانی پیدا کنند.

از طرفی جهت جلوگیری از انبساط یا انقباض پروفیل ها، بایستی هنگام نصب به رعایت فاصله ی پروفیل ها از یکدیگر و از دیوار مجاور و مقابل توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 17 =