مقالات

لند اسکیپ چیست و چه کاربردی دارد؟

محوطه سازی

لنداسکیپ که به انگلیسی به صورت Landscaping نوشته می شود، به عملیات محوطه سازی گفته می شود. در واقع با لنداسکیپ می توان چیدمان فضا را به طور هوشمندانه ای طراحی و اجرا کرد.

به نحوی که کلیه ی قسمت های فضای مورد نظر، هارمونی لازم را داشته باشند. به منظور چیدمان درست محوطه، طراحان از المان های مناسب برای رسیدن به هدف مورد نظر خود بهره می برند.

اگر در منزل خود، حیاط کوچکی دارید یا صاحب یک رستوران مجلل هستید که بخشی از آن دارای فضای باز نیز هست، محوطه سازی یا لنداسکیپ به منظور جذاب شدن محیط به کمک شما می آید.

البته محوطه سازی تنها به این مقدار محدود نمی شود. بلکه لنداسکیپ می تواند به منظور زیباسازی یک شهرک نیز طراحی و اجرا شود. اگرچه در کشور ما ایران، استفاده از لنداسکیپ، بیش تر منحصر به فضای منازل مسکونی، حیاط ویلاها و فضای بیرونی ساختمان ها است.

پیشنهاد می کنیم مقاله نقش استفاده از چوب پلاست در مبلمان فضای باز را مطالعه فرمایید

با توجه به توضیحاتی که در خصوص لنداسکیپ یا محوطه سازی ارائه کردیم، مشخص است که لنداسکیپ تلفیقی از علم و هنر است. به نحوی که به کمک اصول استاندارد، روح تازه ای به یک محوطه ی ساده و بی روح می بخشد. بنابراین برای اجرا کردن لنداسکیپ، بایستی از افراد مجرب در این حوزه کمک گرفت.

محوطه سازی را به کمک محصولات متنوعی اجرا می کنند که از آن محصولات می توان به چوب پلاست اشاره کرد. به کمک این محصول می توان بخش های مختلف محوطه از جمله نرده ها، گلدان، پرگولا، دیوارپوش و… را طراحی، تولید و اجرا کرد. در ادامه ویژگی هایی که یک متریال مناسب برای اجرای لنداسکیپ نیاز است داشته باشد را بیان کرده ایم.

لند اسکیپ چوب پلاست

انتخاب متریال مناسب جهت اجرای لند اسکیپ

ابتدا به صورت کلی، ویژگی هایی که یک متریال مناسب جهت اجرای لنداسکیپ بایستی داشته باشد را بیان می کنیم. سپس مطابق ویژگی های ذکر شده، متریال پیشنهادی خود را ذکر خواهیم کرد. به طور کلی، محصول مناسب بایستی ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • مسلما در انتخاب هر محصولی، به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی از مهم ترین ویژگی هایی است که نمی توان به آن بی توجه بود. این هزینه تنها منحصر به هنگام خرید نمی شود. بلکه هزینه های نگهداری آن نیز بایستی لحاظ شود. ممکن است محصولی که هنگام خرید انتخاب می کنید، از لحاظ اقتصادی قیمت بیش تری داشته باشد، اما عمر مفید و ویژگی های کیفی محصول این هزینه ها را جبران کند. در مقابل ممکن است با محصولاتی مواجه شوید که قیمت پایینی دارند اما در طول استفاده، شما را متحمل هزینه های تعمیر و نگهداری کنند.
  • محصول بایستی با گذشت زمان تغییر رنگ ندهد و کدر یا روشن نشود.
  • مقاومت و استحکام محصول هنگام رفت و آمد ساکنین، نبایستی کاهش پیدا کند. پیشنهاد می شود پیش از خرید ضریب سختی محصول را برای کاربردهای مختلف آن، ارزیابی کنید.
  • یکی از اصول اساسی برای انجام عملیات لنداسکیپ، هارمونی و هماهنگی میان اجزای محوطه است. اگرچه در معماری های نوین از تضاد رنگ ها نیز بهره می برند، اما این تضاد رنگ نیز بایستی در خدمت این هماهنگی باشد.
  • مقاومت محصول با تغییر شرایط جوی و آب و هوایی تغییر نکند. همچنین محصول مورد استفاده بایستی قادر باشد که با شرایط حاکم بر محیط نیز سازگاری پیدا کند.
  • یکی از مهم ترین ویژگی هایی که بایستی محصول مورد نظر جهت اجرای لنداسکیپ داشته باشد، مقاومت آن در برابر حمله ی موریانه ها، حشرات و آفت هاست.
  • محصول مورد نظر بایستی در برابر نفوذ رطوبت و آب باران مقاوم بوده و مقاومت آن در برابر اشعه ی خورشید نیز بالا باشد.

لنداسکیپ

طبق ویژگی های مورد نیاز ذکر شده، پیشنهاد ما به شما استفاده از چوب پلاست در اجرای طراحی لند اسکیپ است. چرا که چوب پلاست کلیه ی ویژگی های ذکر شده را دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایا و معایب چوب پلاست را مطالعه فرمایید

فواید اجرای لنداسکیپ

امروزه با پیشرفت رسانه های دیداری و شنیداری، از جمله اپلیکیشن هایی نظیر اینستاگرام، بیش تر مردم با طراحی داخلی آشنایی هر چند جزیی دارند. اگرچه شاید با لفظ لنداسکیپ آشنایی نداشته باشند، اما آن را یکی از اصول مهم در زیباسازی فضای باز محل زندگی خود می دانند.

به علاوه رستوران ها، هتل ها و حتی تالارهای بزرگ نیز جهت پیشی گرفتن از رقبای خود به دنبال روشی برای جذاب کردن خدمات خود هستند. بنابراین محوطه سازی یا لنداسکیپ یکی از مدرن ترین شیوه های زیباسازی فضاهای مختلف بوده و طرفداران خود را دارد.

این روزها مشتریان خرید ملک یا مشتریان رستوران ها و تالارها، در کنار ملاک هایی که برای انتخاب سالن دارند، بی شک ملاک زیبایی محیط یکی از اولویت های آن هاست. محوطه سازی این زیبایی و روح را به فضای باز هدیه می دهد و از این طریق می توانید ارزش و بهای ملک خود را افزایش دهید.

کاربرد چوب پلاستیک در لنداسکیپ و محوطه سازی

خوب است بدانید که چوب پلاستیک یکی از محصولات دوست دار طبیعت است. چرا که موادی که به کمک آن ها این محصول را تولید می کنند، دورریز و قابل بازیافت هستند.

از طرفی استفاده از این محصول جایگزین خوبی برای چوب طبیعی است. با این کار از قطع بی رویه ی درختان نیز جلوگیری به عمل می آید. از این محصول برای اجرای محوطه سازی می توان در بخش های مختلفی بهره برد.

برای مثال برای حاشیه سازی استخرها، کف بالکن ها، کفپوش محل عبور و مرور در پارک ها و پل ها، کف پوش بخشی از حیاط منزل یا در اسکله ها و غیره بهره برد. باید بدانید که این محصول را مطابق کاربردی که دارند، به شیوه های مختلف توپر و توخالی تولید می کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت نیازمندی های نگهداری از چوب پلاست و چوب طبیعی را مطالعه فرمایید

لند اسکیپ

عناصر اصلی اجرای لند اسکیپ

باید بدانید عناصری که در ادامه معرفی کرده ایم، وابسته به فاکتورهای مختلفی هستند که یکی از آن ها ظرفیت فضا است. شما می توانید متناسب با محیطی که در دسترس دارید، هر یک از عناصر را انتخاب و اجرا کنید. عناصر اصلی محوطه سازی به شرح زیر هستند:

مبلمان فضای باز

این عنصر به کمک پروفیل چوب پلاست قابل اجراست و می توانید متناسب با نوع طرحی که دارید، آن را سفارش دهید. هنگام استفاده از این محصول می توانید آن را با دیوارپوش و آلاچیق نیز ست کنید.

ایجاد فضای سبز

همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم، اجرای عناصر ذکر شده مستلزم داشتن فضای کافی است. این که چه نوع پوشش گیاهی انتخاب می کنید، وابسته به دو شرط است و آن داشتن فضای کافی و متناسب بودن آن با شرایط جوی حاکم بر محیط است.

شما می توانید برای ایجاد فضای سبز در محل مورد نظر خود از کاشتن درخت، درختچه های سبز، گیاهان پیچشی یا پوششی و حتی چمن های مصنوعی و طبیعی بهره ببرید.

نرده چوب

ترکیب این عنصر با بخشی از باغچه یا فضای سبزی که ایجاد کرده اید، بسیار زیبا و دلنشین خواهد بود. برای اجرای آن نیز می توانید از پروفیل چوب پلاستیک استفاده کنید.

مسیر دسترسی

این مسیر باید به نحوی طراحی شود که به راحتی بتوان به بخش های مختلف محوطه رفت و آمد کرد.

کفپوش

یکی از روش های جالب برای مشخص کردن مسیر دسترسی، استفاده از کفپوش است. شما می توانید به کمک کفپوش چوب پلاست این مسیر را برای افراد مشخص کنید. ترکیب این عنصر با فضای سبز نیز بسیار زیبا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 17 =