مقالات

مفهوم کندسوزی چوب پلاست چیست؟

کندسوزی چوب پلاست

مقاومت بسیار بالای چوب پلاست در برابر عوامل مختلف

چوب پلاست یکی از گزینه های خوبی برای کاربردها و کارایی های متنوعی است که شما می توانید از آن به جای چوب طبیعی، استفاده های بهینه ای داشته باشید.

با توجه به این مسئله بسیار مهم که پروفیل چوب پلاست، در برابر بسیاری از عوامل از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد؛ امروزه به جای استفاده از چوب های طبیعی، از چوب های پلاست بیش از پیش استفاده به عمل می آورند.

خاصیت و ماهیت چوب های پلاست به این گونه است که آن ها در برابر انواع رطوبت و تغییرات جوی مختلف، انواع خط و خش و ترک خوردگی و پوسیدگی و بسیاری دیگر از مسائل و عوامل دیگر، مقاوم هستند و به همین جهت از وجود آن ها برای ساخت انواع کفپوش و دیوارپوش و دکورسازی و بسیاری دیگر از عواملی می گردد که شما می توانید با صرف هزینه های کمتر و به صرفه تر، از پروفیل های چوب پلاست استفاده کنید.

به طور کلی این نوع از پروفیل های چوبی دربردارنده ویژگی های بسیار زیادی هستند که یکی از این ویژگی ها که به عنوان یک مزیت منحصر به فرد از چوب های پلاست می توان از آن یاد کرد؛ کندسوزی چوب پلاست است.

اما مفهوم کندسوزی چوب های پلاست چیست؟ در ادامه این مطلب تمرکز خود را روی موضوع پیش رو معطوف داشته است تا بیش از پیش با این مفهوم آشناتر گردیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله تایل چوب پلاست از چیستی تا قیمت و کاربرد را مطالعه فرمایید

غیرقابل اشتعال بودن چوب پلاست

مقاومت بالای چوب پلاست در برابر حرارت آتش

یکی از ویژگی های قابل توجهی که چوب پلاست دارد؛ مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر حرارت آتش است. وجود مقاومت بالای این نوع از پروفیل های چوبی سبب شده است تا از چوب پلاست بیشتر از سایر چوب های دیگر از جمله: ترمود و چوب های طبیعی استفاده به عمل آورند.

بنابراین خصوصیت مذکور سبب شده است که دیگر هیچ گونه نگرانی در این خصوص نباشد و در صورت بروز این مخاطره طبیعی که ممکن است به هر نحو و طریقی آتش سوزی رخ دهد؛

شما با استفاده از بکارگیری چوب پلاست، بتوانید از خسارت های احتمالی به وجود آمده به دور باشید. وقتی بحث مقاومت چوب های پلاست می شود؛ بیشتر می توانیم پی به مفهوم کندسوزی چوب پلاست ببریم. اما منظور از کندسوزی چوب های پلاست چیست؟

مقاومت چوب پلاست

منظور از کندسوزی چوب های پلاست چیست؟

همان گونه که گفته شد؛ چوب پلاست در برابر حرارت آتش مقاوم است. دلیل این فرآیند این است که در ساختار اولیه تولید چوب های پلاست، مواد شیمیایی در آن ها به کار گرفته شده است که به جهت کندسوزی در برابر آتش و هر گونه حرارتی، چوب های پلاست از خود مقاومت نشان می دهند.

بدین ترتیب منظور از کندسوزی چوب پلاست، خاصیت غیر قابل اشتعال بودن آن هاست. غیر قابل اشتعال بودن پروفیل های چوب پلاست، از آنجایی نشئت می گیرد که در جریان فرآیند تولید چوب پلاست، یک سری مواد شیمیایی را افزوده اند تا این چوب ها را در برابر حرارت آتش مقاوم کند.

البته باید یادآور شد که در ترکیب چوب های پلاست از هیچ گونه ماده شیمیایی سمی استفاده نمی شود؛ بلکه از ترکیب پلیمرهای مختلفی به همراه پودر چوب استفاده می شود.

پلیمرهای PP و PE به عنوان پایه پلیمری در تولید این گونه از محصولات بیشترین استفاده برده می شود و خیلی کم به صورت ندرت از PVC در این صنعت استفاده به عمل آورده می شود.

بنابراین به طور کلی منظور از کندسوزی چوب پلاست، خاصیت ضد اشتعال بودن این چوب هاست که در برابر حرارت آتش، بسیار مقاوم هستند تا در صورت بروز هر نوع از مخاطرات طبیعی، شما با خسارت های سرسام آوری رو به رو نشوید و بتوانید همچنان از وجود چوب های پلاست در کفپوش ها و دکورسازی های چوبی خود نهایت بهره را ببرید.

کیفیت بسیار بالا و قابل توجه چوب پلاست

با توجه به توضیحاتی که در خصوص چوب گفته شد؛ می توان به ضرس قاطع اذعان داشت که کیفیت پروفیل های چوب پلاست، بسیار بالا و چشمنواز است. چرا که خاصیت چوب های پلاست به گونه ای است که در برابر انواع شرایط جوی مختلف از خود مقاومت بالایی نشان می دهند و هیچ گونه حرارت و آتش و مخاطرات طبیعی مختلفی نمی تواند به چوب های پلاست به کار گرفته شده در پروژه های مختلف، آسیب وارد کند.

وجود همین ویژگی هاست که سبب ارتقای سطح کیفی چوب های پلاست شده است تا بدین ترتیب شما بتوانید از وجود چوب های پلاست بکار گرفته شده در پروژه های مختلف خود، نهایت بهره را ببرید.

ضمن اینکه خاصیت کندسوزی یا غیر قابل اشتعال بودن چوب های پلاست – که در مورد آن توضیحاتی داده شد – تنها مربوط به این نوع از چوب ها می باشد.

به این صورت که به عنوان مثال: چوب های طبیعی به طور طبع از این خاصیت مبرا هستند. به همین جهت است که به هنگام انتخاب چوب مناسب در پروژه های مختلف با مقایسه ای که میان چوب پلاست و سایر چوب های دیگر می شود؛ شما می توانید بهترین انتخاب پیش رو را داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایای ثبات و تداوم رنگی در پروفیل های چوب پلاست را مطالعه فرمایید

عمده ترین دلایل به کارگیری پلیمرهای PP و PE

در فرآیند تولید چوب پلاست، با مفهوم کندسوزی آن ها آشنا شدیم که نشان از غیر قابل اشتعال بودن این نوع از چوب هاست. به همین جهت امروزه بیشتر شرکت ها از پلیمرهای PP و PE به جای PVC استفاده می کنند که مهمترین دلایل به کارگیری این شرکت ها از پلیمرهای مذکور به شرح زیر می باشد:

  • خاصیت شکنندگی محصولات تولید شده با PVC در قیاس با محصولات تولیدی PP و PE
  • سرطان زا بودن پلیمرهای PVC با توجه به افزودنی های موجود در آن ها
  • دوام بالا و قابل توجه پلیمرهای PP و PE نسبت به عدم ماندگاری محصولات PVC
  • ثبات رنگ و شفافیت بالا و قابل توجه محصولات PP و PE نسبت به محصولات PVC
  • جذب رطوبت به مراتب کمتر محصولات PP و PE نسبت به PVC
  • مقاومت بالاتر پلیمرهای PP و PE در برابر عوامل مختلفی همچون: خمش و فشارهای مختلف
  • کیفیت پایین و غیر بهداشتی محصولات PVC در قیاس با پلیمرهای PP و PE
  • و…

به همین جهت است که امروزه از پلیمرهای PP و PE به جای محصولات PVC استفاده می شود که نشان دهنده کندسوزی یا خاصیت غیر قابل اشتعال بودن چوب پلاست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =