مقالات

تفاوت شاسی کشی آلومینیومی و آهنی در نصب چوب پلاست

نصب چوب پلاست

حتما نام چوب پلاست را شنیده اید و در خصوص مزایای بکارگیری این نوع از چوب ها نیز اطلاعاتی در دست دارید. اما در خصوص نصب چوب پلاست به شکل صحیح و اصولی و نکات مربوط به آن ممکن است به صورت تخصصی اطلاعاتی نداشته باشید. به همین جهت در این مطلب برآنیم تا با نصب چوب پلاست و نکات مربوط به آن اطلاعاتی را ارائه نماییم.

نصب چوب پلاست و نکات مربوط به آن

همان طور که گفته شد؛ نصب چوب پلاست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که به طور کلی چوب پلاست به گونه ای است که با ترکیب چوب و پلیمر ساخته شده است.

به همین جهت الوارهای چوب پلاست یا چوب پلاستیک، انبساط و انقباض بالایی دارند. برای نصب صحیح و اصولی از این نوع چوب ها می بایست؛ آن ها را شاسی کشی یا زیرسازی کرد و آن ها را برای مصارف مختلفی از جمله: کفپوش و… مورد استفاده قرار داد.

برای شاسی کشی به منظور نصب چوب پلاست و زیرسازی آن، هم از آهن استفاده می کنند و هم از شاسی کشی آلومینیومی در این راستا استفاده می شود.

اما با توجه به تفاوت هایی که در هر یک از انواع شاسی کشی های آلومینیومی و آهنی وجود دارد؛ به منظور نصب صحیح و اصولی تر چوب پلاست در ادامه به وجوه تمایز این دو نوع روش می پردازیم تا در نتیجه بتوانیم به هنگام نصب چوب پلاست، بهترین گزینه را انتخاب و آن را مورد استفاده قرار دهیم.

چرا که نصب این نوع از چوب ها با توجه به نوع کاربرد و کارایی هر یک از آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. به همین جهت می بایست نهایت دقت نظر را در این زمینه به کار بست و از بهترین زیرسازها در طراحی و نصب چوب های پلاست استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت نصب در دوام چوب پلاست را مطالعه فرمایید

اجرای پروژه چوب پلاست

زیرسازی با چوب پلاست

نیاز مبرم به شاسی کشی یا زیرسازی با چوب پلاست

برای نصب چوب پلاست به طور حتم شما نیاز به شاسی کشی یا زیرسای دارید که برای این منظور می توانید با استفاده از انواع پروفیل های فلزی به هدف مورد نظر خود دست یابید.

اما در این زمینه باید حتما دقت زیاد را مبذول دارید. چرا که هر یک از پروفیل های فلزی مورد استفاده در زیرسازی یا شاسی کشی، بایستی حتما ویژگی هایی داشته باشند.

به عنوان مثال: خاصیت ضد زنگ دهی داشته باشند و در مقابل زنگ زدگی و خوردگی کاملا مقاوم باشند تا بتوان از وجود آن ها در مدت زمان بیشتری استفاده کرد.

به همین جهت شاسی کشی آلومینیومی و آهنی رواج پیدا کرده اند که هر یک از آن ها ویژگی های خاصی خود را دارند و برای نصب چوب پلاست، می بایست به تفاوت میان هر یک از آن ها به خوبی توجه داشت تا بر حسب وجوه تمایزی که میان هر یک از این پروفیل های فلزی وجود دارد؛ اقدام به نصب چوب پلاست کرد.

تفاوت شاسی کشی آلومینیومی و آهنی در نصب چوب پلاست

شاسی کشی آلومینیومی و آهنی در نصب چوب پلاست، با همدیگر متفاوت می باشند. برای پی به این مسئله، به ویژگی های هر یک از این دو پروفیل فلزی برای شاسی کشی یا زیرسازی می پردازیم تا مسئله پیش رو برای ما واضح و هویدا گردد. از جمله ویژگی های شاسی کشی آلومینیومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی ساده و آسان به ورق های آلومینیومی در سراسر دنیا
 • هزینه های مقرون به صرفه و پایین اجرا و نصب چوب پلاست با شاسی کشی آلومینیومی
 • مدت زمان اجرا و نصب کوتاه و سریع آن ها
 • کاربردهای متنوع و بالا با استفاده از آن ها
 • شکل پذیری آسان و پوشش رنگ های خاص و متنوع هر یک از آن ها
 • ضد زلزله بودن
 • و…

شاسی کشی آهنی

وجود این گونه از مسائل باعث می شود تا از شاسی کشی آلومینیومی در نصب چوب پلاست استفاده کرد. بدین ترتیب می توانید با هزینه های کمتر به هدف مورد نظر خود دست یابید. اما ویژگی های شاسی کشی آهنی در جهت نصب چوب پلاست نیز به قرار زیر می باشد:

 • پروفیل های آهنی ضد زنگ و خوردگی هستند.
 • فاصله آهن ها در این گونه از شاسی کشی ها با سایر زیرسازهای دیگر در این راستا متفاوت است.
 • پروفیل های آهنی وزن بیشتر و البته مقاومت بیشتری هم دارند.
 • هزینه آن ها نسبت به شاسی کشی آلومینیومی بیشتر است.
 • اگر قصد استفاده از شاسی کشی آهنی دارید؛ می بایست حتما آن ها را با رنگ پوشش دهید تا نسبت به زنگ زدن و خوردگی مقاوم تر شوند.
 • پیچ هایی که برای اجرا و نصب چوب پلاست با شاسی کشی آهنی مورد استفاده قرار می گیرند؛ می بایست حتما از جنس مرغوب گالوانیزه با طول مناسب باشند.
 • و…

بدین ترتیب برای شاسی کشی آهنی و آلومینیومی، می بایست نکات و ویژگی های بالا را در نظر داشت و در این زمینه با افراد ماهر و مجرب نیز مشورت نمود تا در نهایت بتوان با استفاده هر یک از این راهکارهای لازم، اقدامات مثمر به ثمری را در راستای نصب چوب پلاست صورت داد.

چرا که نصب چوب پلاست از جمله مسائل بسیار پراهمیتی است که می بایست به آن دقت نظر و توجه خاص و ویژه ای شود تا بتوان با استفاده از راهکارهای مناسب، بهترین زیرسازی را در جهت نصب چوب پلاست انجام داد.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت کلیپس در نصب صحیح چوب پلاست را مطالعه فرمایید

در نظر گرفتن نکات لازم در شاسی کشی آلومینیومی و آهنی

در هر صورت اگر شما هر یک از راهکارهای لازم را برای نصب چوب پلاست – چه شاسی کشی آلومینیومی و چه شاسی کشی آهنی – را در نظر گرفته اید؛ می بایست نکات مربوط به هر یک از آن ها را به خوبی رعایت کنید.

به عنوان مثال: در وهله نخست پس از شاسی کشی آهنی یا آلومینیومی، می بایست حتما به جهت نصب چوب پلاست، سطح روی آن ها را تراز نمود. در همین راستا با توجه به این مسئله که به تراز درآوردن شاسی زیر چوب چهارتراش می تواند شما را با مشکل رو به رو سازد؛

بهتر است از پروفیل آهن در این زمینه استفاده کرد که گزینه بهتری پیش روی شماست. در خصوص فاصله پروفیل ها در زیرسازی، پیچ های مورد استفاده، خاصیت ضد زنگ و رنگ پریدگی و… نیز می بایست نکات لازم را  در زمینه نصب چوب پلاست در نظر داشت.

شرکت نست مفتخر است با اجرای بیش از 50 پروژه موفق در تمامی این مراحل شما را همراهی کند. (مشاهده نمونه کارها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =