مقالات

اهمیت وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن

طراحی فضای باز

وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن در حقیقت به میزان باری که اتصال دائمی به ساختمان دارد و قرار است در طول عمر ساختمان همراهش باشد، گفته می شود.

این میزان بار تحمیلی به ساختمان، همانند وزن بدنه اصلی ساختمان و اجزای اصلی و ثابت آن در نظر گرفته می شود. همانطور که می دانید روف گاردن سازه ای واقع در بالاترین بخش ساختمان و روی پشت بام است. بنابراین میزان باری که بر این قسمت وارد می شود، باید به طور دقیق محاسبه شود.

در مورد ساختمان هایی که تراس گاردن و روف گاردن در آنها به وسیله مصالح سنتی سیمان و سنگ و آجر و ماسه بنا می شود. معمولا بار مرده وارد شده به ساختمان مورد توجه قرار نمی گیرد.

بنابراین هنگامی که اتفاق غیر منتظره ای مانند زلزله رخ می دهد. خسارات زیادی به بار آورده و هزینه های جانبی تحمیل می شود. تنها مزیت استفاده از شیوه های سنتی برای ساخت بخش های جانبی ساختمان مانند روف گاردن کاهش هزینه است. در حالی که خسارات ناشی از آن می تواند خیلی بیشتر از ساخت به وسیله سازه های جدید باشد.

در شیوه های جدید ساخت و ساز که در حال حاضر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک روش مدولار پرتابل، مجموعه ای تحت عنوان روف گاردن ایجاد می شود.

روف گاردن از قطعات بزرگ و کوچک سبک و قابل جابجایی تشکیل شده است. این مجموعه که با طراحی ویژه ای کنار هم چیدمان می شوند، نوعی بار سبک و بار زنده محسوب می شوند.

توجه به کاهش بار وارده به ساختمان

باتوجه به اهمیت وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن در ساختمانهای امروزی، ساکنان و کارفرمایان پیوسته به دنبال این هستند، که در اجرای روف گاردن تا حد ممکن بار وارده بر ساختمان را کاهش دهند.

به تبع در چنین شرایطی باید از پرتابل و سازه های سبک استفاده کرد. این سازه ها که بار وارد بر بدنه ساختمان را به طور محسوسی کاهش می دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت نصب در دوام چوب پلاست را مطالعه فرمایید

در پروژه های معماری نوین برای رفع وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن، همه سازه های جانبی ساختمان از ورق گالوانیزه و پروفیل های فلزی به شکل قوطی آهن ساخته می شود.

در ضمن با استفاده از دیوارپوش چوب پلاست و گلدان های پلاستیکی یا نماهای ترموود، سازه های سبک تری ایجاد می شود. حتی در مورد سازه های با حجم بیشتر مانند آلاچیق، با ساخت پایه با کلاف فلزی سعی می شود، سازه ای سبک بدون اتصال به بام شکل بگیرد.

در نهایت تلاش اصلی بر این است که با چیدمان متنوع وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن کاهش پیدا کند. اجزایی که برای چیدمان روف گاردن استفاده می شود:

شامل چمن مصنوعی، فلاورباکس چوب پلاست، آبنما، پرگولا، خاک سبک مخصوص روف گاردن، تراس سبز آماده و…. است. در این طرح ریزی نوین ساخت روف گاردن، میانگین وزن وارد شده بر پشت بام، چیزی در حدود 60 تا 100 کیلوگرم در هر متر مربع است. این میزان وزن از میزان مجاز بار هم خیلی سبک تر است.

محوطه سازی با چوب پلاست

چرا وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن مناسب نیست؟

همانطور که اشاره کردیم شیوه های سنتی ساخت ساز با اینکه روشهایی مقرون به صرفه است. اما با گذشت زمان هزینه های جانبی تحمیل می کند و عملا منسوخ است.

در نقطه مقابل وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن؛ به کارگیری سازه های بار زنده مطرح است. این ساختمانها در مقابله با حوادثی مانند زلزله، آسیب ها و خسارات کمتری به دنبال خواهد داشت.

در حقیقت سازه های جانبی ساختمان که با مصالحی غیر از شیوه بنایی و به کارگیری ملات ایجاد می شوند؛ بار وارده به بدنه ساختمان از نوع بار زنده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت شاسی کشی آلومینیومی و آهنی در نصب چوب پلاست را مطالعه فرمایید

اجرای روف گاردن متمرکز

یکی از روش های اصلی برای کاهش وزن مرده چوب پلاست در سازه های روف گاردن، اجرای روف گاردن متمرکز با زیرسازی اختصاصی است.

در این متد ابتدا بارگذاری مجاز بر روی بام به طور دقیق مشخص شده و اطلاعات لازم جمع آوری می شود. در مرحله بعد سازه های مناسب برای شبکه بندی آهنی انتخاب می شود.

در این متد معمولا زیرسازی با ایزولاسیون یا کروم بندی انجام می شود. به کارگیری ورقه های عایق بارندگی هم بر مبنای نوع بام، شرایط اقلیمی محیط و شیوه اجرا در نظر گرفته می شود.

روف گاردن چوب پلاست

کاربرد محصولات چوب پلاست

همان طور که متوجه شدید برای کاهش بار تحمیل شده به ساختمان و به عبارتی کاهش وزن مرده، می توان از سازه های سبک و متحرک استفاده کرد.

یکی از این محصولات که کاربرد رایجی در ساختمان و به خصوص بخش روف گاردن دارد، ماژول های چوب پلاست است. اجزای مختلفی مانند دیوارپوش، آلاچیق، دیوار سبز، فلاورباکس و کف سازی ترکیبی با پروفیل و چمن مصنوعی از این نمونه ها هستند.

لازم است اینها با سازه های سبک و با متریال تخصصی اجرا شود. چوب پلاست به دلیل مقاومت بالا، دوام و ماندگاری زیاد، نگهداری آسان مناسب است. از سوی دیگر به دلیل سهولت کاربرد و انعطاف پذیری بالا، از اولین اولویت های مهندسان ساختمان و طراحان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =