مقالات

پروفیل های چوبی و چوب پلاست

مبلمان فضای باز

پروفیل های چوبی و چوب پلاست کامپوزیت ترکیبی از گرانول‌های چوب (پودر چوب) و ترمو پلاستیک هستند. این مواد در دمای بالای ذوب‌شده با هم مخلوط می‌شوند.

بسته به این‌که چه نوع مصارفی دارند تحت فرآیندهای گوناگون قرار می‌گیرند. در واقع این محصولات ساختمانی این قابلیت را دارند که در ابعاد مختلف و طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت تولید شوند.

فراورده‌های چوب پلاست بعد از محصولات چوبی قدیمی و الوارهای طبیعی مصرفی در ساخت‌وساز، تولیدات جدیدی هستند که برای روسازی در ساختمان‌های امروزی به کار می‌روند.

پس از این که چوب پلاست تحت دمای بالا تغییرات ساختاری پیدا می‌کند، استحکام زیادی در آن ایجاد می‌شود که برای کاربرد در محوطه‌سازی مقاوم می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایا و معایب چوب پلاست را مطالعه فرمایید

پروفیل های چوبی و چوب پلاست جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح چوبی سنتی هستند. همه ما به‌ خوبی می‌دانیم که اگر قرار باشد مصرف فراورده‌های چوب در صنایع مختلف، به ‌ویژه ساختمان‌سازی بیشتر شود، باید درختان بیشتری قطع شود.

بنابراین باید به ‌دنبال ابزارهای جدیدی بود که چه از لحاظ ظاهری، چه از نظر ساختاری جایگزین چوب باشد. خوشبختانه پروفیل های چوبی و چوب پلاست شباهت ظاهری شدیدی به چوب‌های طبیعی دارند. اما از نظر ساختاری از آن مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند.

 ساختار پروفیل های چوبی و چوب پلاست

فرآورده های چوب پلاست در واقع از ترکیب مواد اولیه پلاستیک و فیبرهای چوبی ساخته شده اند. پلاستیک مصرفی برای تولید این محصول ممکن است از نوع پلی‌اتیلن سنگین HDPE یا پلی ‌وینیل‌کلراید PVC باشد. در هر کدام از این دو حالت پروفیل‌های اختصاصی با ویژگی‌های متفاوت ایجاد می‌شود.

پروفیل چوب پلاست

پروفیل های چوبی و چوب پلاست رنگی

بی‌تردید همه ما تایید می‌کنیم که رنگ قهوه‌ای نمودی از جذابیت بکر طبیعت است. بنابراین هنگامی که می خواهیم زیبایی طبیعی در خانه ایجاد کنیم، عناصری با رنگ قهوه ای به کار می بریم تا ساختمان مسکونی حال‌وهوای طبیعی به خود بگیرد.

رنگ‌های شکلاتی، قهوه‌ای و گردویی رنگ‌های مختلف پروفیل های چوبی و چوب پلاست هستند که در ترکیب با فضای سبز محوطه بازی‌ و یا رنگ فیروزی استخر زیبایی خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند. چوب پلاست که با این سبک رنگ‌ها نصب می‌شود، با گذشت زمان رنگ آن تغییر کرده و جا افتاده‌تر می‌شود.

شید های رنگی چوب پلاست

پس تا این ‌جای کار متوجه شدید که پروفیل های چوبی و چوب پلاست با رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شود. رنگ قهوه‌ای از پرکاربردترین رنگ‌های چوب پلاست است. این رنگ خاص ضمن این‌که زیبایی طبیعی در خانه ایجاد می‌کند در کنار گیاهان و فضای سبز محوطه‌های باز، جلوه‌ای زیبا و با طراوت خلق می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله نقش استفاده از چوب پلاست در مبلمان فضای باز را مطالعه فرمایید

تاثیر رنگ‌های چوب پلاستیک بر محیط

همان‌طور که گفته شد رنگ‌های پروفیل های چوبی و چوب پلاست در تم‌های رنگی قهوه‌ای یا رنگ‌های آجری و خردلی و نمونه‌هایی از این جنس ارائه می‌شود که نمادی از طبیعت است.

از سوی دیگر رنگ‌های روشن فضای بازتر و روشن‌تر و رنگ‌های تیره‌تر فضای سنگین‌تر و کوچک‌تری را به تصویر می‌کشند. فاکتوری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که چوب پلاست تنها یک‌بار تغییر رنگ ‌می دهد. در حالی ‌که محصولاتی مانند ترموود در طول زمان دائماً درحال تغییر رنگ هستند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایای ثبات و تداوم رنگی در پروفیل های چوب پلاست را مطالعه فرمایید

ثابت کردن رنگ در پروفیل های چوبی و چوب پلاست

برای اینکه پروفیل های چوبی و چوب پلاست تغییر رنگ نداشته باشند، پروسه ای به نام برس خوردن (Brushed) به کار گرفته می شود که در طی آن طرح اصلی چوب شکل گرفته و تغییر رنگ به رنگ اصلی انجام می شود. بنابراین رنگی که توسط مشتری مشاهده می شود، همان رنگ اصلی چوب پلاست است که دیگر تغییر نمی کند.

پروفیل های چوبی

رنگ بندی چوب پلاست

سازه های پروفیل های چوبی و چوب پلاست طیف رنگی محدودی دارند که یکی از علل این محدودیت، مشکل در واردات رنگهای خارجی است.

این رنگها گاهی امکان ورود ندارند و گاهی هزینه های گزافی باید برای آنها پرداخت شود. بعضی از رنگها هم به طور طبیعی از بازار حذف می شوند. بنابراین تنها چند رنگ باقی می ماند که انتخاب نهایی از میان آنها انجام می شود.

تغییر رنگ چوب پلاست

معمولا رنگ چوب پلاست در روکش های کف ساختمان ثابت می ماند. اما در نماپوش بعد از حدود دو سال قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از رنگ اصلی پروفیل به رنگ مقطع آن تغییر شکل می دهد.

پس از دو سال رنگ حاصله به ثبات می رسد. چوب پلاست دو گرید A و B دارد که شدت تغییر رنگ در آنها متفاوت است. به عنوان نمونه در پروفیل چوبی گرید B، رنگ از یک تونالیته به تونالیته دیگر تغییر می کند. به عنوان مثال رنگ قهوه ای روشن به رنگ تیره تبدیل می شود.

اما در چوب پلاست های گرید A، این تغییر رنگ در کمترین میزان ممکن اتفاق می افتد و پس از گذشت 2 سال این رنگ نهایی شده و دیگر تغییر نمی کند. چوب پلاست ها به طور معمول در 6 رنگ در بازار وجود دارند که می توانید در صفحه کاتالوگ چوب پلاست مشاهده نمایید. هر کدام از رنگها بسته به محیط کاربری، شکل خاصی از فضا را به وجود می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − نه =