مقالات

تفاوت نیازمندی های نگهداری از چوب پلاست و چوب طبیعی

نگهداری از چوب پلاست

به طور کلی در مقایسه اصول نگهداری چوب پلاست و چوب طبیعی، می توان به این نتیجه دست یافت که اصول مراقبتی از چوب پلاست نسبت به چوب های طبیعی به مراتب خیلی کمتر است.

چرا که چوب پلاست، مقاومت بیشتری نسبت به چوب طبیعی دارند. ولی در عین حال، می بایست در شرایط خاص به فکر اصول مراقبتی از این پروفیل های چوبی هم بود.

استفاده از چوب پلاست یا چوب طبیعی با توجه به وجوه تمایز میان آن ها

اگر نیاز به یکی از پروفیل های چوبی دارید و در شک و تردید انتخاب میان چوب پلاست و چوب طبیعی هستید؛ بهتر است به وجوه تفاوت و تمایز میان هر یک از این چوب ها توجه داشته باشید.

چرا که هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند و در مواقع مختلفی از آن ها استفاده به عمل می آورند. به همین جهت می بایست در خصوص کیفیت هر یک از آن ها، قیمت و هزینه آن ها و سایر معیارهای دیگر تا پیش از خرید، توجه داشت تا پس از بررسی و تحلیل تمامی عوامل پیش رو، دست به انتخاب گزینه بهتر متناسب با شرایط و بودجه خود و کاربرد و کارایی خاص آن زد.

تفاوت های زیادی میان پروفیل های چوب پلاست و چوب های طبیعی وجود دارد که سبب انتخاب هر یک از آن ها شده است. علی رغم تفاوت هایی که میان چوب طبیعی و چوب پلاست وجود دارد؛ در ادامه می خواهیم به نوع نگهداری هر یک از آن ها و هزینه های مربوط به نگهداری این دو نوع پروفیل های چوبی بپردازیم.

نگهداری از چوب پلاست

اصول نگهداری چوب پلاست

همان طور که گفته شد؛ یکی از وجوه تمایز و تفاوتی که میان پروفیل های چوبی چوب پلاست و چوب طبیعی وجود دارد؛ به نحوه نگهداری آن ها مربوط می شود. به این صورت که به عنوان مثال: ساختار چوب پلاست ها به طور کلی به گونه ای است که در قیاس با چوب طبیعی به علت وجود مواد اولیه مرغوب و استاندارد، نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری دارد.

به این ترتیب که چوب پلاست در برابر شرایط جوی مختلف از خود مقاومت بیشتری نشان می دهد و در صورت وجود هر گونه لکه روی آن ها با توجه به ماهیت و ساختار اولیه چوب های پلاست، به راحتی از بین می روند و امکان نفوذ به لایه های درونی آن ها وجود ندارد.

با این اوصاف با توجه به این مسئله که نگهداری و مراقبت از هر نوع از پروفیل های چوبی، سبب افزایش عمر آن ها می شود؛ بهتر است همواره به نکاتی در خصوص اصول نگهداری صحیح و استاندارد پروفیل های چوبی از جمله: پروفیل چوب پلاست و چوب های طبیعی توجه داشته باشیم تا بتوانیم مدت زمان بیشتری از وجود آن ها با قابلیت های منحصر به فرد هر یک استفاده های بهینه ای داشته باشیم.

در صورت بروز هر نوع آسیب های احتمالی وارد شده به چوب های پلاست و چوب های طبیعی نیز می توان با رعایت کردن یک سری اصول استاندارد، از آن ها مراقبت کرد تا هم به طول عمر مفید این دسته از پروفیل های چوبی بتوان کمک شایان توجهی کرد و هم آن ها را از هر گونه آسیب های مختلف به دور داشت تا به شیوه بهتری بتوان از آن ها نگهداری و مراقبت کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تایل چوب پلاست چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه فرمایید

تفاوت چوب پلاست و چوب طبیعی از نظر نوع نیازمندی به اصول مراقبتی آن ها

در کنار تمامی تفاوت های موجود میان چوب پلاست و چوب طبیعی، نوع نیازمندی به هر یک از این نوع چوب ها نسبت به اصول مراقبتی و نگهداری از آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

در نظر داشته باشید که چوب های طبیعی در برابر آب و هر نوع رطوبتی برخلاف چوب های پلاست، عایق نیستند. به همین سبب است که چوب های طبیعی پس از مدت زمانی استفاده دچار خرابی می شوند و خیلی زود فرسوده می شوند.

این در حالی است که چوب پلاست این گونه نیست و با توجه به ویژگی هایی که دارد؛ در برابر هر نوع رطوبتی از خود مقاومت بالایی به عمل می آورد و این گونه نیست که خیلی زود خراب و فرسوده شود.

به طور کلی پروفیل های چوب پلاست، مقاومت بسیار بیشتری نسبت به چوب طبیعی دارد. به این صورت که چوب پلاست در برابر حمله موریانه ها و جانوران موذی، ترک خوردگی و آسیب به چوب، آتش سوزی، رطوبت، قارچ و کپک، هر گونه خط و خش، اشعه یو وی و… از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد.

این در حالی است که چوب های طبیعی در برابر هیچ یک از این عوامل مقاومت بالایی ندارند و ممکن است پس از مدت زمانی استفاده، با هر یک از این آسیب ها و گزندها رو به رو شوند.

اینجاست که می توان به عینه پی به تفاوت های چشمگیر میان پروفیل های چوب پلاست و چوب طبیعی برد که به مراتب چوب پلاست از کیفیت بالاتر و بهینه تری نسبت به چوب های طبیعی برخوردار می باشد و به همین دلیل هم هست که جایگزینی مناسب برای چوب های طبیعی به شمار می آیند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایا و معایب چوب پلاست چیست را مطالعه فرمایید

مراقبت از چوب پلاست در شرایط خاص

هر چند که به طور کلی اصول نگهداری از چوب پلاست نسبت به چوب های طبیعی، به علت ماهیتی و نوع ویژگی ها و ساختاری که دارد؛ بهتر از چوب های طبیعی است.

اما با این حال باز هم در شرایط خاص، در صورت استفاده از چوب پلاست، می بایست مراقبت هایی از آن شود. مهمترین مواردی که می بایست در استفاده از چوب پلاست، از آن ها مراقبت کرد؛ به شرح زیر می باشد:

کثیف شدن سطح روی آن ها

که در این صورت بهتر است چوب پلاست را با محصولات شیمیایی رقیقی همچون صابون و پودر و مایع ظرفشویی تمیز کرد تا کثیفی سطح روی آن ها را از بین برد.

شستشو با شلنگ آب

در صورتی که نمک وارد شاخه های چوب پلاست گردد؛ سبب آسیب دیدگی آن ها می گردد که در این صورت می بایست سطح روی آن ها را با استفاده از شلنگ آب شستشو داد.

از بین رفتن لکه های نم و برگ گیاهان

برای از بین بردن لکه های نم و برگ گیاهان نیز در شرایط خاص، می بایست از محصولات رقیق کننده ای استفاده کنید که دارای آب ژاول هستند. ضمن اینکه باید مراقب باشیم خیلی سریع لکه ها را از بین ببریم تا ماندگار نشوند. با استفاده از کهنه تمیز و سنباده نرم هم – به شرط استفاده نرم و ملایم – می توان لکه ها را از بین برد.

لکه گیری چوب پلاست

از بین بردن لکه خون

برای از بین بردن لکه خون نیز می توان از آب یخ استفاده کرد یا محلول هایی را به کار برد که حاوی عصاره لیمو هستند. البته آب ژاول رقیق شده هم گزینه خوبی است.

بنابراین به طور کلی در استفاده از چوب پلاست نیز می بایست اصول مراقبتی را در نظر داشت.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت نصب در دوام چوب پلاست را مطالعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =