چوب پلاست

انواع عملیات سطحی و کاربرد چوب پلاست

چوب پلاست به علت وجود ویژگی های شایان توجهی که دارد؛ مصارف و کاربردهای بسیار زیادی دارد. به طور کلی چهار نوع عملیات سطحی روی چوب پلاست ها اجرا می شود که عبارتند از: مدل طرح چوب، برس خورده، صیقلی و پروفیل چوبی سمباده زده که هر یک از آن ها، کاربردها و کارایی های خاص خود را دارند

کاربردهای متنوع از چوب پلاست

چوب پلاست، یکی از گزینه های خوبی به شمار می آید که شما می توانید از وجود آن در مکان های بسیار زیادی استفاده به عمل آورید. با توجه به نوع ویژگی ها و خاصیتی که این نوع از پروفیل های چوبی دارند؛ امروزه از وجود آن ها در صنایع مختلفی استفاده به عمل می آورند.

ویژگی های زیادی و قابل توجهی همچون: سبک و با دوام بودن، نگهداری آسان آن ها، زیبایی ظاهری، مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط جوی مختلف، ضدباکتری بودن آن ها، ضد ضربه بودن پروفیل های چوب پلاست، مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر آتش، رسوب زدایی بالا و قابل توجه و… همگی باعث شده است تا از پروفیل های چوب پلاست برای کاربردهای متنوعی استفاده شود که در هر یک از آن ها می توان استفاده های مفید و بهینه ای از آن ها کرد تا با هزینه های کمتر، بتوان به آن چیزی دست یافت که هر یک از مشتریان خواهان دست یابی به آن هستند.

یکی از کاربردهای محسوس چوب پلاست، استفاده از آن ها در زمینه دکوراسیون داخلی و خارجی است که در ادامه به کاربردهای آن اشاره می شود و در خصوص عملیات سطحی دلخواهی در این راستا نیز اشاره می شود که هر روی چوب پلاست اجرا می گردد. پس به جهت شناخت هر چه بیشتر با چوب پلاست و عملیات سطحی پیاده شده روی آن ها و کاربرد متنوع چوب های پلاست در دکوراسیون، با ما همراه باشید.

کاربرد چوب پلاست در دکوراسیون داخلی و خارجی

یکی از کاربردهای شایان ذکری که امروزه از چوب پلاست می شود؛ استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی و خارجی می باشد. به این صورت که با توجه به مرغوب بودن مواد اولیه و سازگار بودن با محیط زیست، از وجود چوب پلاست به جهت بکارگیری آن ها در دکوراسیون با کارکردهایی همچون: کفپوش چوبی، دکورسازی، فلاورباکس، گلدان، سقف کاذب، نرده چوبی، مبلمان باغی، نما و… استفاده به عمل می آورند.

بنابراین می توان از چوب پلاست، استفاده های بسیار زیادی در دکوراسیون داشت. اما کاربرد عمده پروفیل چوب پلاست به جهت طراحی ها و رنگ های متفاوتی که دارند و با توجه به نوع عملیات سطحی که روی آن ها انجام می گیرد؛ بسیار متنوع و متفاوت است.

اما به طور کلی چه نوع عملیات سطحی متفاوتی روی آن ها اجرا می شود که سبب پدید آوردن کاربردهای متنوع روی آن ها شده است؟ در همین راستا در ادامه با این کاربردهای متنوع آشنا خواهیم شد.

  کاربرد چوب پلاست

انواع عملیات سطحی چوب پلاست

انواع عملیات سطحی متفاوت روی چوب پلاست با کارکردهای متنوع

همان طور که گفته شد؛ روی چوب پلاست، عملیات سطحی مختلف و متفاوتی صورت می گیرد که همین عملیات سطحی، سبب به وجود آوردن کاربردهای متنوع و مختلفی روی آن ها شده است.

به طور کلی بیشترین کاربردی که می توان از پروفیل های چوب پلاست انتظار داشت؛ در 4 نوع از عملیات سطحی زیر می گنجد که به ارائه و توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت تا با این عملیات سطحی چهار گانه بیش از پیش آشنا گردیم:

طرح چوب

طرح چوب یا همان Embossed یکی از گزینه های مناسب و مطلوبی می باشد که شما می توانید از چوب پلاست با کاربردهای متنوع آن استفاده به عمل آورید.

چرا که این نوع از پروفیل های چوبی در طی عملیات سطحی که روی آن ها انجام می شود؛ در نهایت به صورت طرح چوب در می آیند که از آن ها می توان در سقف کاذب، مبلمان باغی، فلاورباکس، دکورسازی و… استفاده های مفیدی کرد.

البته در صورتی که بخواهید از این نوع طرح برای کفپوش استفاده کنید؛ توصیه می شود که حتی الامکان این کار را انجام ندهید. چرا که به علت پاخور شدن آن ها به مرور زمان، فرسوده شده و ممکن است حتی طرح چوب آن ها بر روی پروفیل امباس پاک شده و از بین برود.

پس این نکته مهم را در خصوص پروفیل امباس شده طرح چوب در نظر داشته باشید که تنها برای کاربردهایی که به آن اشاره شد؛ از چوب پلاست طرح چوب استفاده کنید. ولی برای کفپوش مناسب نبوده و نباید از آن استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربردهای استفاده تونالیته های رنگی متفاوت از چوب پلاست را مطالعه فرمایید

برس خورده

پروفیل چوب پلاست برس خورده که در انگلیسی به آن Brush می گویند؛ نوعی دیگر از عملیات سطحی می باشد که ظاهر آن ها شبیه به چوب می باشد. این نوع طرح ها به علت ظاهر آن ها بیشتر برای دکورسازی چوب، سقف کاذب، ساخت گلدان و نما مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید از چوب پلاست برای کفپوش استفاده کنید؛ مدل برس خورده می تواند گزینه خوبی برای شما به شمار آید. چرا که با توجه به ظاهر برس خورده آن ها، از هر گونه لغزش جلوگیری می کند. علاوه بر آن شما می توانید از این مدل برای کناره ها و اطراف استخر هم استفاده های بهینه ای داشته باشید.

کاربرد انواع چوب پلاست

پروفیل چوب پلاست صیقلی

ظاهر این نوع از پروفیل های چوبی، بدون هیچ گونه عملیات سطحی خاصی، به صورت براق می باشد و بدین ترتیب هر نوع خش و خطی را نمایان می سازد.

جنس آن ها نیز می بایست بسیار حساس باشد و به همین دلیل بیشترین کاربرد و کارایی آن ها برای ساخت آلاچیق، گلدان ها، نیمکت و پرگولا، نما و سقف کاذب و… می باشد. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که از این طرح ها نیز به علت حساس بودن جنس آن ها، بهتر است برای کفپوش به هیچ عنوان استفاده نشود.

پروفیل چوب پلاست سمباده زده شده

پروفیل چوب پلاست سمباده شده از دیگر طرح هایی است که نوعی طراحی آن ها به گونه ای بوده است که سطح براق و صیقلی کامپوزیت ها از بین رفته است و براده های چوب آن آشکار شده است.

به این صورت که شما می توانید به خوبی این براده های چوبی را ببینید. نوع سمباده زده شده شباهت بسیار زیادی به چوب دارد. مهمترین کاربرد استفاده از آن ها نیز برای دکورسازی چوبی، سقف کاذب، مبلمان و آلاچیق و به ویژه بیشترین استفاده را برای کفپوش دارد.

دلیل استفاده از این نوع، سطح لاک خورده آن هاست که عملیات سطحی از بین رفته و جذب رطوبت پروفیل به علت سمباده هایی که روی آن کشیده شده، بیشتر شده است و سبب از بین رفتن لکه هایی می گردد که ممکن است روی آن ها ایجاد گردد.

بنابراین هر یک از طرح های عملیات سطحی روی چوب پلاست، کاربرد خاص خود را دارد که بایستی به آن توجه شود.

 پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی مزایا و معایب چوب پلاست را مطالعه فرمایید

امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

ساعت های کاری
شنبه تا چهارشنبه ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ | پنجشنبه ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ 
ارسال پیام در واتس آپ

جهت تسریع در ارتباط تماس بگیرید یا در واتس آپ پیام بگذارید ...

تماس مستقیم با شرکت

جهت تسریع در ارتباط تماس بگیرید یا در واتس آپ پیام بگذارید ...

مسیریابی با WAZE

برای رفتن به شرکت با مسیریاب ویز لطفاً کلیک کنید ...

مسیریابی با نقشه گوگل

برای رفتن به شرکت با مسیریاب نقشه گوگل لطفاً کلیک کنید ...

چوب پلاست نست

نوآوری و خلاقیت مهندسین NEST در طراحی پروفیل های جدید کفپوش ، نمای چوب پلاست و سایر مقاطع کاربردی این محصول باعث شد تا مشکلات پروفیل های مدل قدیمی رفع شده و تمهیداتی در جهت زیبایی بیشتر محصول چوب پلاست پس از نصب محصول ایجاد گردد .
چوب پلاست یا چوب پلاستیک (Wood Plastic Composit | WPC) جایگزینی مناسب برای چوب و سایر محصولات طبیعی است ، کاربری این محصول در صنعت ساختمان در عین زیبایی ، ماندگاری و دوام بالا ، کاملا مقرون به صرفه بوده و کمک بزرگی به زیبایی محیط زندگی ما می کند . کفپوش های فضای باز بیشترین کاربری این محصول زیبا را به خود اختصاص میدهد ، کفپوش های دور استخر ، کفپوش های بام ، کفپوش های حیاط ، کفپوش پل ها و پارک ها از بیشترین موارد کاربرد این محصول در کفپوش ها می باشد .